07 Haz

Web tasarımcılarının, profesyonel bir hizmet sağlayıcısı olarak ciddiye alınması için kodlamayı bilmeleri doğru mudur?

Geçen bir yılda, web tasarımcılarının HTML, CSS ve PHP öğrenmeleri için yazdıkları yazıları ve blog yazılarını gördüm. Bu makalelerden bazıları, kodun nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, gerçek bir web tasarımcısı olmadığınızı söylemek için yazılmıştı.

Bu görüşlerin haklı olduğu yerler var. Bir tasarımcı, bir web sitesi oluşturmak için gerekli olan kod çalışması hakkında bir anlayışa sahip olması yararlı olacaktır, ancak hiçbir şekilde web tasarımı sanatında başarılı olmak için gerekli değildir.

Fakat bu cevabı daha keşfetmeden önce, web tasarımsektöründe kullanılan iki terimi yeniden tanımlamalıyız: web tasarımcısı ve web geliştiricisi.

Web Tasarımcısının Rolü

Web tasarımcısı terimi, web medyasında biraz belirsiz hale geldi. Başlangıçta bu terim sadece web sitesi geliştirme yaratıcı tarafında odaklanmıştır.

Tasarımcı, web sitesinin düzenini, yazı tiplerini, renkleri, görüntülerini ve genel markalamasını yapmakla kesinlikle yükümlüdür. Onların rolü, müşterinin ihtiyaçlarını veya gereksinimlerini tanımlamak ve bunu, mockup adı verilen görsel bir sunumla hayata geçirmekti.

Bazı noktalarda, bir web tasarımcısının siteyi kodlayacak veya işaretlemeyi yapması gereken kişi olması gerektiği varsayıldı. Sorun şu: Çoğu yaratıcı insan doğru yeteneğe ve kodları öğrenmek için gerekli zamana sahip değildir.

Web Developer’ın Rolü

Web geliştiricisi terimi daha tanımlanmış ve yönlendirilmiştir. Bir geliştiricinin HTML, CSS, JavaScript, PHP, Perl ve Ruby gibi özel alanlara odaklandığı bilinmektedir. Genellikle tasarım örneklerini alıp web için çalışmaya zorlarlar. Web standartlarında uzman kişilerdir ve genellikle beyinlerinin sol kısmını kullanan kişiler olmak görülmektedir.

Çoğu geliştiricinin asla bir müşteriden fikir alamadığını göze hoş gelen, işlevsel olan bir tasarımı müşterilerine özel ve en ihtiyacı olacağı şekilde web tasarımlarını yapmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir